Akvárium, založeno r. 1899bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
    
 
 Aktuality 
 Členství 
 Výsledky soutěží 
 Členové 
 Články 
 Novinky 
 Download 
 Kontakty 
 Související odkazy 
   
Zpracováno
17.9.2001
 

 

Sexuálně neúnavná limie    Kliknutím spustíte film (1,63 MB)

RNDr. Roman Slaboch 

 

Kliknutím otevřete další obrázky!Živorodka tříbarvá (Limia melanogaster /Günther, 1866/), původem z Jamajky, je jednou z nejsnáze chovatelných a množitelných živorodek vůbec. Spokojí se i s padesáti litrovou nádrží s libovolným osázením, teplotou 18-30 °C, libovolným krmením (preferuje živočišnou potravu). Vyžaduje pouze pravidelnou výměnu alespoň 1/3 vody za 10-14 dní. Bez čerstvé vody se přestává množit.

Přestože na osázení nezáleží, je lépe jí dopřát hustě zarostlé akvárium, aby měly samice možnost úkrytu před sexuálně velmi agilními samci. Jejich pokusy o páření jsou prakticky neustálé a velmi naléhavé, takže je téměř nikdy nevidíte v klidu. (Fotografování tohoto druhu mne donutilo k přechodu na digitální technologii, protože úspěšnost není ani 1 ku 100. Proto také existuje velmi málo dobrých fotografií L. melanogaster.) Samice mají výraznou skvrnu březosti, prakticky přes polovinu břišní partie. Od toho je také odvozen latinský druhový název - melanogaster = černobřichý. Naproti tomu o český název "tříbarvá" se zasloužili samci, jejichž ocasní ploutev je špinavě žlutá, spodní část ocasního násadce je téměř černá s kovově modrým leskem a zbytek těla je špinavě bílý s přechodem do olivové v hřbetní části. Pokud jste napočítali čtyři barvy, pak vám prozradím, že také nevím proč se jmenuje zrovna tříbarvá. Přestože žádná z barev není nijak zvláštní, celek je harmonický a velmi pěkný.

Již zmíněná skvrna březosti se objevuje po prvním oplození samice (5-8 měsíc věku) a svoji velikost až do konce života téměř nemění. Mění se pouze robustnost břišní partie v závislosti na pokročilosti gravidity. Dokud se tato skvrna u dospívajících ryb neobjeví, není možno určit, zda daný jedinec nebude samec. Ti totiž dospívají velmi nejednotně v čase (3-9 měsíců) i ve  velikosti (2-4 cm).
Živorodka tříbarvá se snadno kříží se všemi druhy rodu Limia, jsou ale známí i kříženci s jinými rody, např. Poecilia a Xiphophorus. Vzhledem k jejich někdy až zběsilé pohlavní aktivitě to není nic překvapivého. Proto je bezpodmínečně nutný oddělený chov. Jedná se o jednu z živorodek, jejíž odchovy jsou tak snadné, že doslova zahltí chovatelovo okolí, a znemožní jakýkoliv odbyt, takže se jí nakonec rád zbaví. To je paradoxně hlavní důvod jejího malého rozšíření.

 

Zdroj:
Dokoupil, N., (1981): Živorodky, SZN, Praha, 254 ss.
Kempkes, M., Schäfer, F., (1998): Alle Lebendgebärenden der Welt. Mörfelden-Walldorf, A.C.S. (Aqualog), 352 ss.
Wischnath, L.,(1993): Atlas of Livebearers of The World, T.F.H. Publications, Inc.; USA, 336 ss.

 

 
Českomoravská společnost Guppy | Českomoravská společnost Xipho-Molly | Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy